Örvendetes hírt olvastam az imént: tudósoknak sikerült laboratóriumi körülmények között olcsón kivonni széndioxidot a légkörből, ráadásul a módszer az óceán savasságát is csökkenti és még hidrogént is lehet nyerni vele, ami üzemanyagként felhasználható.
Halleluja.
De van egy kérdésem ezzel kapcsolatban: miből fogjuk felismerni, hogy sikerült legyőzni az ember okozta klímaváltozást? Honnan tudjuk majd, hogy nyertünk?
A klíma biztosan nem fog állandósulni, hiszen a föld klímája soha nem volt állandó. A légkör széndioxid-szintje szintén nem fog állandósulni, hiszen az sem volt soha állandó. Ha bármelyik mégiscsak megtörténne, az garantáltan ember által okozott természetellenes beavatkozás eredménye, és nincs rá semmi garancia, hogy nem pont az okoz egy újabb, nem várt katasztrófát.
Vagyis nincs semmilyen mérőszám vagy mutató, amihez a klímát hasonlíthatnánk. Mikor jelenthetjük ki, hogy visszatértünk az eredetihez? Soha. Holnap, száz év múlva, és kétmillió év múlva ugyanúgy fogalmunk sem lesz, hogy milyen lenne a klíma az emberiség jelenléte nélkül. Egy ismeretlen (és megismerhetetlen) változót kergetünk, ahhoz akarjuk igazítani a valóságot.
Szóval megint belecsaptunk a lecsóba, kartársak. Találtunk egy újabb permanens problémát, amit egész egyszerűen fizikai lehetetlenség megoldani.
Ezek a jó problémák, hiszen biztos állást és zsíros fizetést garantálnak egy csomó ingyenélőnek, akiknek ezentúl a legfontosabb érdeke az lesz, hogy minél nagyobb pánikot keltsenek és minél többet hazudozzanak a témában.
Ja, a második kérdés: mi van, ha tényleg befolyásoljuk a klímát, és a CO2 kibocsátásunk nélkül már beköszöntött volna az új jégkorszak? (Itt van a nyakunkon, a NASA is foglalkozik a kérdéssel.) Nem kizárt, hogy csak az akadályozza meg százmilliók halálát és még többek éhezését, hogy mi emberek melegítjük a bolygót. Ha ez így van, akkor is jó ötlet erőforrások végeláthatatlan tömegét ölni abba, hogy visszacsináljuk a nem szándékos klímaváltoztató hatásunkat?
Az utolsó 100 komment: