Ismét egy vendégcikk:
Mindenki tudja, hogy a boltban vásárolható bor tudatmódosításra jó, de csettinteni utána nem szokott az ember. Pedig biztos minden feltételnek megfelelt hogy odakerülhessen, és az is biztos hogy sok feltétel volt. És valahogy mégse olyan mint mikor a barátunk legjobb borát kóstolgatjuk.
Van egy mádi íz-szakértő ismerősöm, ő azt mondta hogy minél kevesebb kéz érinti, minél kevesebb érzelem övezi a készülése közben - annál inkább csak egy személytelen anyag az eredmény.
Édesanyám kézzel gyúrt kifőtt tésztája és a bolti száraztészta - még ha édesanyám főzi is meg.
Asztalosmester által készített ajtók, és a modern műanyag nyílászárók.
A kenyér, a sült hús, a sütemény...
A habverés vagy a krémkeverés kézzel lassú és unalmas – de a formázás vagy a sütés nem kéne géppel. Ember nélkül minden egyre embertelenebb. Még ha a szabványoknak meg is felel a termék. A ráfordított személyes idő mást eredményez mint a belefektetett gépi munkavégzés.
Egyre biztosabban tudom, hogy az ember nem csak vegyianyagok és fizikai véletlenek összessége.
Egyre biztosabban tudom, hogy két ember külön kettőt ér - összedolgozva kettő és felet, összetartozva hármat, mert lelkesítik egymást.
És az enyémek belefektetett munkája lelkesíti, finomabbá, szerethetőbbé teszi az ételt, az italt.
Még a kézi gyártású szerszámnyeleket vagy használati tárgyakat is.
bomberhopper 2023.12.18. 19:12:32
Ergó feszegetik a határokat, hogy még éppen ne legyen ízetlen, csúnya, elkedvetlenítő, szükségtelen. Ha kell és jobban megéri, inkább marketinggel teszik az élményt ízesebbé, szebbé, kedvcsinálóvá, szükségessé.
A termék a tömegeknek készül, a felső kategóriás termék a felsőközéposztálynak, a luxustermék a felső tízezernek.
A nagyi palacsintája csak neked készül, úgy ahogy te szeretnéd. A tiramisut úgy csinálom a feleségemnek, ahogy ő szereti, ő a célközönség. Ez adja az értéket. Ahol mindenki figyelembe van véve, ott senki nincs figyelembe véve. Ha nyúlcombot viszek a szomszédnak, szépet viszek neki. Ha eladnám, olyat vinnék, amivel jól járok. Én.
Szép az, ami érdek nélkül tetszik, ennek párhuzamán értekes az, amit érdek nélkül adsz.
Mia and Me 2023.12.19. 09:04:50
Egyrészt.
Másrészt meg lehet ételt gyártani gépekkel is, mert a gépet mi hozzuk létre. A minőség szerintem nem a gép vagy lélek dolgon múlik, hanem hogy silány és/vagy helyettesítő olcsó alapanyagokat kevertetnek a géppel, megspórolják még a géppel dagasztás után is a kelesztési időt, stb.
Nem(csak) a lélek és idő hiányzik ezekből a termékekből hanem a bele fektetett pénz is :). vagyis olcsón sz@rt...
Tehát kicsit vitatkoznék (főleg mert nekem még bármiféle lélekkel csináltam, sosem sikerült ugyanazon étel ugyanúgy - és bizony van hogy épphogy csak ehető)- nem a szeretteink ideje meg lelke a lényeg, hanem hogy a tömegtermelés lesilányít mindent. Olyan ez mint a dohányzás meg az alkohol. Ha ünnepnapokon, szertartással csinálja az ember, akkor világokat nyit, társaságban bölcs gondolatokat ad. Ha mindennap az épitkezéses állványra felmászás előtt és közben, akkor meg öl butít és nyomorba dönt. Főleg mert azt már olyan minőségben gyártják hogy emberi fogyasztásra lényegében alkalmatlan.
Amint valamit lehúzunk a "tömeg" szintjére, azonnal elveszíti ünnepi jellegét és amint mindennapos és tömegcucc lesz belőle azonnal olcsón gyorsan és minél több kell, ami a minőség lehúzását eredményezi a profit érdekében.
Lehet nagyon finom és minőségi dolgokat is kapni, ami bizony finomabb mint amikor én vagy a férjem főzünk, csak az horror áron van.
Persze ezzel nem vonom kétségbe a nagyi-féle sütiket meg töltött káposztát, csak én nem feltétlen gondolom hogy csak a lélek és a személyes idő adja a savát-borsát, hanem az hogy akkor a nagyi a saját csirkéből stb, vagy jó alapanyagokat összeválogatva csinálja, és az alapanyagoknak (vagy egy részüknek) nincs ára.
AlabamaLapa 2023.12.20. 18:27:37
Mi konkrétan csak főzünk-sütünk itthon, soha nem eszünk kész, de még éttermi kajákat se. Élvezet együtt főzni, élvezet együtt enni. Én abszolút egyetértek a cikkel. Amin nem spórolunk soha, az a minőségi alapanyag.
Szerencsére minket semmilyen téren nem szippantott be a fogyasztói társadalom ;-)
Deansdale 2023.12.21. 07:20:32
Manapság már az otthonokban sem készülnek úgy a dolgok mint régen, nincs hozzá türelem, és sok helyen eleve hiányzik a gondolat, hogy bele kellene tenni valami kézzelfoghatatlant az ételbe.
AlabamaLapa 2023.12.21. 10:44:10
Amire külön büszke vagyok, hogy még a 20 éves lányom is inkább nekiáll főzni, mint bedobjon egy zacskós vackot. Csak volt haszna, amit otthon látott :-)
AlabamaLapa 2023.12.21. 14:50:17
Deansdale 2023.12.21. 18:01:27
Engem a sugárzások is aggasztanak valamelyest, főleg hogy egyre szaporodnak. Nem gondolom, hogy mindenki azonnal megförmed 20 perc 5G-től, de kicsit sok már az amit te is felsoroltál. Ez volt az egyik oka annak, hogy kiköltöztem városról falura, így minimum a panel összes wifijétől megszabadultam.
Wildhunt 2023.12.21. 21:07:47
Egy antarktiszi halfaj génjeinek felhasználásával megoldod, hogy a korábban vethető krumplid legyen. Mindez remekül hangzik, míg az adott szekvencia úgynevezett "hopping" eredményeként át nem kerül mondjuk egy olyan rovarfajba, amit eddig a téli fagyok jótékonyan irtottak.
Vagyis a gmo-val nem az a baj, hogy meghalsz tőle.
Wildhunt 2023.12.21. 21:13:01
Viszont mivel minden oltás elég komolyan belekavar a szervezet működésébe, a többi betegség esetében nagyobb eséllyel lesz bajod az oltástól, mint egy ilyen fertőzéstől.
Deansdale 2023.12.22. 07:35:17
Ugyanígy pozitív elképzelés általánosságban, hogy génszerkesztünk és jobb lesz a termés, csak amikor a Monsanto milliárdokért lobizza ki magának hogy ne kelljen hosszú távú vizsgálatokat végezni a rovarölő génekkel turbózott kukorica emberre való hatásáról, az egy kicsit necces.
békaapu 2023.12.23. 18:59:19
Lehet hogy tényleg csak ennyi.. hm.
Bocsex a „csak” szócskáért, de olyan jó volt nagyobbnak képzelni a dolgot, mikor még csak próbáltam megfogalmazni az élményt.
Mondd kérlek : ez szerint az alkoholista már nem is érzi az ízét a tokaji aszúnak? Vagy csak nem érdekelné, mert jó a keceli zavaros is?
békaapu 2023.12.23. 18:59:48
Ha csak egy kicsit is utalna az ilyen eredmény a tettes belvilágára, akkor ez az ötlet már régesrégen módszer lenne a lélek kutatói és gyógyítói körében.
Tudod.. amíg nem volt képernyő, addíg a szegénység elképzelhetetlen ül sokféle játékot kipróbáltatott az unatkozókkal és a magányosokkal. Amiben volt valami, az terjedni kezdett, és mostanára már része az életnek (vagy el is felejtették)
Szerintem a lélekgyógyászat aranykorában volt gyurma-módszer is.
békaapu 2023.12.23. 19:00:19
Az alapgondolat egy mádi íz-szakértő barátomtól származik, és hidd el nekem hogy abban a faluban annyi pénz mozog a borászatban, hogy az csillagászati. Nem azért kommersz a példaként említett eredmény, mert az alapanyagokba nem tette bele a gazda a minőséget.
És az a hülegyerek (bácsi ám) valami fantasztikus íz-érzékelő képességekkel rendelkezik.
Tőle tanultam, hogy az ízek összhangját építeni lehet. És ugyan az íz-építés terén én fakezű vagyok, de oltári válogatós tudok lenni – és soha nem kellett csalódnom az általa létrehozott ízekben. Volt amit nem kóstoltam meg, mert gyűlölöm a tökfőzeléket – de amit az én számnak csinált bort, az volt a legelső alkohol amit szerettem.
..szóval elfogadom a véleményed, de ragaszkodom az alapgondolathoz : drága bor is lehet lélektelen, és nem csak az éhség a legjobb szakács.
békaapu 2023.12.23. 19:01:00
Fogadd őszinte irigykedésemet ! :-))
békaapu 2023.12.23. 19:01:29
Bocsex, az utolsó előtti sorodat nem tudom hogy jól értem-e.
„kurvanagy csalás a poszt..”
A poszt az a cikk?
békaapu 2023.12.23. 19:02:00
Köszönöm Wildhunt, ez egy nagyon jó példa, nagyon jó érv/gondolat.
Engedelmeddel itt-ott idézném.
Wildhunt 2023.12.24. 11:57:23
Wildhunt 2023.12.24. 11:58:05
AlabamaLapa 2023.12.24. 12:48:45
GABOR2 2023.12.24. 17:04:51
Deansdale 2023.12.24. 17:18:20
békaapu 2023.12.25. 08:35:29
Mindenkinek legyen oka mosolyogni, és bízni hogy lesz nekünk jobb is.
:-)
Borathan 2024.02.09. 22:30:47
Attól, hogy a haverod/rokonod/akárki készítette, attól még bőven sz@r, kevés van, ami tényleg jó
Borathan 2024.02.09. 22:35:20
Nem mindegy, hogy milyen géneket kombinálsz össze. Az adott fajban fellelhető géneket, rokon fajokat, vagy totál másféléket.
Mert maga a nemesítés, amit évezredek óta művel az emberiség, az is génmódosítás, csak a kiválasztódás eszközeivel. Csak itt nem jelenik meg idegen, más fajból származó gén.
De ha például egy génmódosítás azzal jár, hogy a növény ellenállóbb bizonyos kártevőkkel szemben, akkor lehet csökkenteni a növényvédőszerek alkalmazását, ami meg minden szempontból előnyös
A génmódosítás egyik igazán nagy baja a jogok kérdése. Egy cég kifejleszt egy módosított növényt, és akkor jogot formál arra a génmódosításra, hogy te azt nem használhatod, csak ha fizetsz érte. És mi van akkor, ha a te szomszédos földedet azzal a génnel porozzák be a méhek? Fizetned kell?
Deansdale 2024.02.10. 09:23:35
...kivéve persze, hogy azt az ellenállást úgy érik el, hogy maga a növény termeli a mérget, és nincsenek hosszútávú kimutatások, hogy ez mennyire jelenik meg a termésben, és mit okoz az embernél aki megeszi. Bemondásra kell elhinnem a monsantónak, hogy az ő termésükben nincs méreg, becsszó...