HTML

Deansdale

Férfiszféra: antifeminizmus, nőzés, satöbbi. Ja, és táplálkozás.

Utolsó kommentek

21. századi életmód - Felvezetés

2021.09.29. 20:33 Deansdale

Ez a cikksorozat arról szól, hogy hogyan érdemes a modern városi életmódról kockázatmentesen, fokozatosan, lehetőleg olcsón, és szükség esetén akár visszafordíthatóan átállni egy olyan új, hibrid elképzelésre, ami egyesíti magában a modern életmód komfortját és kütyüit a hagyományos falusi lét természetközeliségével és fenntarthatóságával, a hátrányok kiküszöbölése mellett, plusz megpróbál még hozzátenni olyan új funkciókat és előnyöket is, amiket eddig egyik verzió sem tartalmazott.

Ez a cikksorozat nem szól arról, hogy adjuk fel a modern világ előnyeit és költözzünk ki a pusztába földet túrni, ahogy arról sem, hogy minden mást háttérbe szorítva készüljünk valami kataklizmára, légópincét ásva a kertünkben, illetve arról sem, hogy váljunk méregzöld fanatikusokká akik éjszakánként álmatlanul forgolódva tervezik a bolygó megmentését az emberi civilizációtól.

Ez a cikksorozat azoknak szól,

1. akik megunták a városi életmóddal járó hajtást, stresszt, bezártságot, tömeget, zajt, stb., ezért szeretnének környezetet és/vagy munkát váltani;

2. akik családalapítás előtt állnak, és gyermekeiket szeretnék testi, lelki és szellemi értelemben egyaránt egészségesebb élettérben felnevelni, megvédve őket a képernyőkbe zárt mozgásszegény életformától éppúgy, mint a nagyvárosi közösségekben kikerülhetetlen politikai/ideológiai kútmérgezéstől;

3. akik szeretnék az életszínvonalukat emelni (például egy grillterasszal, dézsafürdővel vagy aranyhalas kistóval), de ehhez a jelenlegi környezetük nem nyújt lehetőséget, viszont egy csillagászati árú nagyvárosi kertes házra nincs kedvük vagy keretük beruházni;

4. akik meglátták a városi életmód (fenn)tarthatatlanságát, és szeretnének tudatosabban, környezetkímélőbben élni - kevesebb pazarlással, szennyezéssel és fogyasztással, viszont több újrahasznosítással, ésatöbbi;

5. akik tartanak a közeljövőben esetleg újra bekövetkező covid-lezárásoktól, illetve bármilyen hasonló eseménytől, amit egy városi társasházba zárva megélni sokkal kellemetlenebb, mint egy vidéki kertesben;

6. akik tartanak a nem túl távoli jövőben bekövetkező tömeges életszínvonal-romlástól illetve természeti vagy civilizációs katasztrófáktól, és szeretnének erre úgy felkészülni, hogy ha ezek a katasztrófák mégsem következnek be, akkor se legyen a befektetett pénz, idő és energia elpocsékolva;

7. akik meg akarnak maradni a városban, de mégis szeretnének alkalmanként egy kicsit kiszabadulni onnan, mondjuk néha szöszmötölni egy kertben, esetleg élvezni egy kis csendet a hétvégén.

Ez a bemelegítő cikk a téma konkrét kitárgyalásához képest üres szócséplésnek tűnhet, de úgy érzem bizonyos dolgokat érdemes előre letisztázni. Akit a köret nem érdekel, csak a feltét, az ugorhat a következő cikkre, de ha ott valami nem világos, akkor mielőtt ott értetlenkedik esetleg olvassa el mégis az alábbiakat. 

---

Előszó

- Ez az én elképzelésem. Nem gondolom, hogy ez (és csak ez) a világmegváltó. Akinek nem inge, az lapozzon nyugodtan.

- Nem hiszem, hogy feltaláltam a spanyolviaszt - ezen elképzelések mindegyike tőlem függetlenül is létezett már. Én csak összegyűjtöm, a jelenlegi magyar helyzethez passzítom, és olyan formába öntöm ezeket, hogy azok számára is érthető és remélhetőleg vonzó legyen, akik eddig nem foglalkoztak a témával, és akik jelenleg teljes mértékben a "klasszikus" városi életmódot folytatják.

- Középosztálybeli egzisztenciával terveztem, ezt mindenki a saját lehetőségeihez ill. igényeihez igazíthatja, kéretik azon nem vitázni, hogy ez így túl drága/olcsó/pórias/fényűző/akármi. Nyilván ha valaki új életmódot tervez az valamennyi pénzbe mindenképp belekerül, ezért valamilyen erőforrásokkal muszáj rendelkeznie annak aki ilyen fába akarja vágni a fejszéjét.

- Ez egy munkaanyag amit szeretnék a kommentelő közösség meglátásaival, ötleteivel kibővíteni, fejleszteni. Minden tartalmi javaslatot és kritikát örömmel fogadok, úgyhogy elő a farbával. A lényeg zöme linkek túloldalán lesz található, mivel hülyeség lenne mindent újraírni amit mások már megalkottak. A tartalmi cikk folyamatosan bővül(het) ilyen linkekkel, amikre szintén várok javaslatokat.

- Egy technikai jellegű kérés: ezen cikkek alatt kérem ne legyen offolás, a más témákat vigyétek más cikkek alá.

---

Indoklás

Szükség és igény is lenne egy újfajta életmódra, de úgy tűnik a rengeteg vakvágány között eddig még senki nem találta meg a jövőbe vezető sínpárt. Az mostanára már magától értetődik, hogy a gazdasági helyzet és a világpolitikai irány tarthatatlan, úgyhogy minél hamarabb ki kellene farolni ebből a gyorsulva hülyülő mókuskerékből. Az érvek nem fontossági sorrendben:

1. A modern, városi életmód baromira egészségtelen fizikailag, szellemileg, lelkileg és erkölcsileg egyaránt. Ez a fiatalok számára nem annyira feltűnő, de ahogy nő be az ember feje lágya úgy válik egyre tagadhatatlanabbá. A covidhelyzet arra is rámutatott, hogy a szép új világban az ember nem bízhat vakon senki másban a saját egészsége ügyében. Laborokban fejlesztenek új betegségeket, amiket bármikor a világ nyakába sózhatnak, és a vírusfejlesztők által ránk kényszerített "gyógymódok" is árthatnak többet, mint amennyit használnak, így az egyetlen lehetséges kiút sokkal komolyabban venni a saját immunrendszerünk védelmét és fejlesztését. Ez pedig a lehetetlenséggel határos az ikszedik emeleten naphosszat képernyőket bámulva.

2. Nem tartom egetverő tényezőnek, de azért kihagyni sem lehet a zöld témát: természetvédelem, fenntarthatóság, takarékosság, kutyafüle. Ezek engem elsősorban abból a szemszögből foglalkoztatnak, hogy pénzt spóroljak (az összkomfort és kényelem megtartásával), az másodlagos, hogy a bolygót is megmentem. Szimpatizálok a zöldséggel, de nem viszem túlzásba. Általánosságban is elmondható, hogy a témával kapcsolatban egy egészséges önzés vezérel; azért váltok életmódot, hogy jobb élete legyen a szeretteimnek és nekem, nem pedig azért, mert valami kretén posztmodern eszmerendszer megpróbál ebbe érzelmi manipulációval belevinni. Nem felelősségem a klíma megmentése, az óceánok megtisztítása, a CO2 eltüntetése, a túlnépesedés visszafordítása, és nem is érdekelnek ezek az ostobaságok. Ezzel szemben szeretném a közvetlen környezetemet tisztán és egészségesen tartani, ami városban képtelenség.

3. A világ, a térség ill. az ország gazdasági helyzete egyre kiszámíthatatlanabbnak tűnik. Ha már a nemrég még irigyelt nyugati országokban is előfordulnak tartós áramkimaradások, üzemanyaghiány, bolti készlethiányok, ésatöbbi, akkor mi sem érezhetjük ezektől biztonságban magunkat hosszú távon. Ne higgye senki, hogy nálunk az ilyesmi kizárt - az USA polgárai sem gondolták még pár évvel ezelőtt, hogy szatyorba fognak tankolni

4. A politikai helyzet is hasonlóan instabil. A globalista/progresszív háttérhatalom úgy tűnik megunta a "háttér" jelzőt és kilépett a rivaldafénybe, immár szinte teljes nyíltsággal akarják a világot kormányozni, és sajnos nem a kisemberek érdekei szerint. Nem akarok erre itt sok szót vesztegetni, mindenki tudja miről beszélek; great reset, migráció, LMBTP propaganda, rovarevés, transzgyerekek. Ezektől egy nagyváros közepén egy panelban gyakorlatilag lehetetlen függetlenné válni, politikai megoldásra várni pedig indokolatlan utópizmus.

5. Ennek szerves része a covid-hülyeség, amit csak a lakossági lezárások miatt emelek ki külön. Ki tudja mi lesz még ebből, bár persze a pesszimisták szerint a háttérhatalom garantáltan vérszemet kap a covidpánik sikerétől, és annyi bőrt lenyúz róla amennyit csak lehetséges, hogy aztán később más - mű vagy valós - járványokkal ill. témákkal játssza el ugyanezt. (Már szóba kerültek esetleges jövőbeni "klímavédelmi" lakossági lezárások is.) A lényeg, hogy nem árt készülni a kijárási tilalmakra éppúgy mint a bolti készlethiányokra, és mindkettő fényévekkel könnyebben átvészelhető, ha kertes házad van.

6. Az önfenntartás, a rendszertől való függetlenedés is szorosan kapcsolódik a fentebbi pontokhoz, de kiemelem külön, mert ennyit megérdemel. A teljes önfenntartás valószínűleg elérhetetlen egy támogató közösség nélkül, de azért nem árt valamelyest közeledni hozzá, mert megvédheti az embert a közműkimaradásoktól kezdve a bolti hiányokon át az esetleges kínai stílusú politikai nyomásgyakorlásig mindenféle hülyeségtől. Ha nem is koncentrál erre az ember, azért az elvi lehetőség kialakítása és fenntartása is sokat jelenthet, ha úgy hozza a helyzet. Ha van elképzelés, hogy hová teszed a perui tengerimalacokat szükség esetén, máris előrébb jársz mint a legtöbben :)

Összefoglalva: egy új, fenntartható, rendszerfüggetlen életmódra van szükség, ami ráadásul élvezhető és kényelmes. E nélkül igen kellemetlen helyzetbe kerülhet az emberek többsége a közeljövőben, kiszolgáltatva mindenféle olyan tényezőnek amire semmilyen ráhatásuk nincs, a járványhelyzettől a világgazdaságon át a politikai hercehurcákig. Ahogy a világ kinéz, a pakliban benne van a robbanásszerűen szaporodó munkanélküliség, energiaválság, hiperinfláció, felülről irányított elszegényedés, a gazdasági növekedésre épülő rend összeomlása, meg persze a Klaus Schwab-féle új világrend is, amiben azok akiknek nincs stabil háttere rákényszerülnek a nemzetközi elit idióta társasjátékában szerepelni bábukként. Persze nem biztos, hogy ebből bármi is eljön, sőt, lehet hogy küszöbön az utópia, úgyhogy mindennel kell tervezni és az ellenkezőjével is.

---

Kitételek

Az egész hercehurca nem ér semmit, ha az ember közben belehülyül, vagy zsákutcába manőverezi magát, ezért fontosnak tartok leszögezni pár alapvetést, ami korlátok között illetve irányban tartja a vállalkozást:

1. Semmi fanatizmus. Ha valami nem megy nem kell erőltetni, és semmit nem szabad túltolni. Hidakat nem kell felégetni, és általában a legkisebb ellenállás irányába kell mozogni. A legfontosabb lényeg mindig az, hogy az ember és családja boldog legyen, az út közben éppúgy mint a majdani eredményt élvezve.

2. Semmi ínszakasztó gürcölés. Például jó, ha az ember önellátás címszóval termeszteni akar ezt-azt, de nem az én világom naphosszat a földet túrni. Én bizonyos értelemben már most a nyugdíjas éveimet akarom előrehozottan élvezni - nem szeretnék a tipikus férfisorsba belefutni, hogy mire eljönne a jó élet addigra elvisz a stressz meg a fizikai túlterhelés.

3. Semmi hippiség. A hideg kiráz az olyan posztmodern mániáktól, mint a klímahiszti, a kapitalizmusellenesség, a konzumerizmus köpködése, a méregzöld szájhabzás, és egyéb társaik, de hasonlóképp érzek az olyan utópista ötletekkel kapcsolatban is, mint a nagyvárosok közepén összetákolt közösségi kertek. Ez az egész nem valamiféle világmegváltó ügy vagy mozgalom a számomra, még kevésbé kumbayás összeborulás vadidegenekkel - "csak" a lehető legtöbbet akarom kihozni a lehetőségeimből.

4. Semmi erőszakos térítés. Azt hiszem ezt nem kell különösebben fejtegetni - aki nem látja meg a nézeteimben a fantáziát, azt nem próbálom mégiscsak meggyőzni.

5. Semmi félreértett hagyománytisztelet. Nem az a célom, hogy "visszatérjek" valamihez amit sosem ismertem, amihez nincs meg a tudásom, és ami valószínűleg nem is működne a 21. században. Amúgy jó dolognak tartom a hagyománytiszteletet a maga helyén és mértékével, de nem kívánok a szolgája lenni.

6. Semmi túlmodernizáció. Ahogy a hagyományokat, úgy a technológiát sem szeretném fetisizálni. Kifejezetten ellenszenves a gondolat, hogy még a budilehúzót is mobilról távvezéreljem és a porszívóm is netre legyen kötve, ráadásul ezek fölösleges pénzkidobások is. Amire van jó hagyományos módszer azt fölösleges csakazértis megreformálni. [Erre van egy rövid tanmesém, ha jól emlékszem Géczy Gábortól: egy illető azon morfondírozott, hogy a töméntelen mennyiségű nyári napenergiát hogyan lehetne elraktározni télire, mire valaki más közölte, hogy már létezik ilyesmi, tűzifának hívják.]

7. Középút. Összhangba szeretném hozni az olcsóságot és a praktikumot az esztétikummal. Nem célom az irigység keltése a szomszédokban, egy fillért sem költök üres státuszhajhászásra, ugyanakkor olyan környezetet szeretnék létrehozni ahol öröm élni. Egy baromi olcsó és praktikus cigányputri ugyanúgy nem érdekel, mint a kacsalábon forgás.

8. Több lábon állás. Ez minden szinten és értelemben érvényes - igyekszem úgy kialakítani az új életmódot, hogy akármit is hoz a jövő, le tudjam reagálni. Például ha lehetséges akkor a már meglévő dolgaimat nem lecserélem, hanem inkább bővítek, hogy akár visszatérhessek a régihez, ha kell.

9. Ésszerű, ugyanakkor kreatív pénzhasználat. Nagyobb összegeket kizárólag olyasmibe fektetek, ami funkcióbővítéssel jár, nem "pazarlok" vagyonokat olyan felújításokra amiknek a végeredménye gyakorlati szemszögből ugyanaz amivel indultam, csak felújítva és/vagy "szebben". Emellett nem ragaszkodom bevett paradigmákhoz vagy technikákhoz, nyitott szemmel járok a világban és bárhonnan ellesek új ötleteket.

---

Egyéb észrevételek

Régóta figyelem az ökofalu mozgalmat, ami mindigis szimpatikus volt, de úgy érzem túlságosan szűk réteget szólít meg, így alkalmatlan arra, hogy elősegítsen egy tömeges paradigmaváltást. Főleg Pestről sokan menekültek le falura, ökofalvakba is, de ezek többnyire megbánták, mikor rájöttek, hogy nem ilyen lovat akartak. A családi körömben is van hasonló, intő példaként. A többség immár nem akar és nem is tud meglenni wifi, pizzakiszállítás meg mosogatógép nélkül, viszont irtózik a fizikai munka gondolatától, ráadásul a meglévő munkahelye helyhez köti, úgyhogy az ökofalvak ötletével kitörölhetik. Triplán igaz ez a fiatalokra, akik a modern világ csodái nélkül gyakorlatilag életképtelenek.

Divat manapság a közösségépítés ötletével is házalni, de az sem megy mindenkinek. A városi lét szétválasztott és elkényelmesített minket, és ezt nem lehet hipp-hopp visszacsinálni. Szép lenne a normális embereknek egymásra találni és együtt felvirágoztatni mindenféle kistelepüléseket, de ez egyelőre csak vágyálomnak tűnik. Aki nem tud közösséget kreálni vagy keresni, az lépjen egyénileg - emiatt halogatni az életmódváltást szerintem értelmetlen. Az persze magától értetődik, hogy az ember alaposan nézze meg merre terjeszkedik, ne költözzön olyan helyre ahol a közösség már eleve kifogásolható.

És most térjünk a lényegre...

25 komment

Címkék: jövőkép ökobioenviro

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

2021.09.30. 10:20:42

Szép kezdeményezés, nem kis munka egy ilyet megírni. Köszi.

Deansdale 2021.09.30. 17:18:43

@vodkasprite: Ami eddig megvan az csak egy része a dolognak, és úgy érzem igazán kész sosem lesz :)

Frederick2 2021.10.02. 11:01:19

@Deansdale: Érdekesnek tűnik a cikk-sorozat, érdekes témafelvetés.

Egy kis apróság az elején.

„A modern, városi életmód baromira egészségtelen fizikailag, szellemileg és lelkileg egyaránt.”

És morálisan. Ezt kihagytad; nem elhanyagolható. Szomorúan az egészségtelen városi életmódnak egyfajta velejárója a morális hanyatlás.

Mme.Brioche 2021.10.10. 16:37:26

Fogsz esetleg olyan posztot is írni, amik nem ennyire hosszútávú tervekről szólnak, hanem instantkatasztrófákra adott instantválaszokról? Felkészülés stb. olyan dolgokra, mint például ez?
youtu.be/P2xSnylJ7iE

(minálunk is egyre többet emlegetnek teljes leállásokat a rádióban, meg most kitalálták, hogy ezentúl minden szerda délelőtt vésztülkölés-gyakorlat lesz - fogalmam sincs mi ennek az igazi neve, tudod, amikor beindítják azt a borzasztó hangos vészjelzőkürtöt városszerte)

2021.10.10. 17:21:24

@Mme.Brioche: Bár nem hozzám szólt a kérdés, de szerintem rövidtávon csak kiadást csökkenteni és készletet felhalmozni tudsz + esetleg önvédelem.

Deansdale 2021.10.10. 20:35:17

@Mme.Brioche: Hmmm. Igazából most nem egy prepper szakaszt élek az életemben, de úgy látom lehet hogy mégis kellene :)

Gondolom a videóban emlegetett doksit megszerezted, abban biztos mondanak értelmes dolgokat. Esetleg feltölthetnéd valahová ahonnan mi is elérjük...

Dióhéjban: ha minden közmű tartósan leáll mostanában, a fő gond az ivóvíz és a fűtés. Az előbbit lehet előre felhalmozni, az utóbbit csak ha van otthon kályhád. Esetleg gázpalack konvektorral? Az jó lehet. Sokszor társasházakban is van beépített kémény a gázbojlerek miatt, arra esetleg ráköthetsz egy rendes kályhát is. Családi házban könnyebb a helyzet, ha van kiépített kazános fűtés. Ha nincs, akkor talán érdemes ilyesmire beruházni :)

Vizet olvaszthatsz hóból, csak azt érdemes nem otthon, ne hűtse le a nehezen felfűtött lakást :) Nem tudom mennyire lehetséges esetleg párátlanító készülékből ivóvizet kinyerni, ez már tényleg SHTF terület, de ha valaki atombiztosra akar menni az járjon utána. Persze ahhoz áram kell... Ördögi körök :)

Még annyi, hogy ha tartósan nincs fűtés akkor otthon a vészfűtéssel baromira takarékoskodni kell, mert minél nagyobb a hőkülönbség a kint és a bent között annál nagyobb a veszteség, és az utcát fűteni nem érdemes. Esetleg belülről átmeneti hőszigetelést kell kialakítani, mondjuk az ablakokra feltenni valami habszivacsot, a fene tudja. Ha valakinek van pénze akkor talán most érdemes az otthona hőszigetelését is megreformálni.

Ötletelhetünk ezen is, ha erre van igény.

KalmanBlog 2021.10.11. 00:18:52

@Mme.Brioche: @Deansdale:

Vízzel szerintem néhány hétre kell készülni, ha annyit túléltünk, akkor már csak eljutunk egy forrásig, vagy valami. Elég könnyű kiszámolni, hogy mennyi kell, ha az ivásra tervezünk csak (fürgyézésre nem). Nekem az jött ki, hogy a legolcsóbb a ballonos 5l-es ásványvíz: mivel ezt sterilen csomagolják, ezért száraz hűvös helyen jóval a hivatalos lejártán túl is fogyasztható. Nyilván egy életveszélyes helyzetben nem fog zavarni, hogy mondjuk műanyag íze van.

A számításaim szerint a tartályok eleve drágábbak(!), mint a ballonos víz, és azokkal szüttyögni kell rendszeresen, ha nem cseréled beposhad. Aztán pont a baj közepén kapsz cifrafosást, remek volna. A ballonos víz meg szerintem simán kibír 5 évet, ennyi időnként cserélve (akkor már inkább ki fogod önteni, mint meginni, ha nem jött a várva várt katasztrófa) nem egy nagy összeg.

Hosszú távra a vízre a megoldás, hogy olyan helyre kell menni ahol van forrásvíz, és kannában kell hordani.

Fűtésre szerintem szintén simán fel lehet halmozni több évre valót. (Ha van az embernek valami fészere, garázsa.) A legtutibb a Sparherd. Szüken elegendő helységben samottal bélelt sparhelt sokáig meleg marad, lehet aludni mellette. Oké, lehet, hogy valakinek egyszer éjjel újra kell raknia, de ilyen helyzetben ez belefér. Szerintem a legjobb a fa-brikett, egyszerre ki lehet hozatni 3 mázsát, meg kell becsülni mennyi kell, és raklapokra pakolva nagyon tömör módon lehet tárolni. Ez nem kidobott pénz, mert ha nincs katasztrófa, akkor is apránként el lehet égeni sparheltben, vagy kandallóban az élvezei értéke kedvéért. Nem tudom ennek mennyi az eltarthatósága, de azt tippelném, hogy száraz helyen 10 év simán benne van. 1 vagy két évre tervezni a készletet bőven elég, mert addigra valami más megoldásnak lenni kell.

(A szén-brikett még sokkal tömörebben tárolható, de a kéntartalma miatt tönkreteszi a kéményt. Én nem vennék olyat.)

Azzal nyilván számolni kell, hogy a 140 négyzetmétert nem fogjuk kifűteni, hanem csak a konyhát mondjuk 15 fokra. És mindenki ott alszik egy kupacban és kész. Ilyen módon sokkal kevesebb tüzelő elegendő, és még romantikus is. Felmenőim mesélték, hogy náluk télen 15 fok volt a lakásban. És mégis felnőttek úgy is. Én is aludtam párszor a nagymamámnál még mielőtt be lett volna vezetve hozzá a gáz, este a cserépkályha mellett melegedtünk, és kaptunk forró vizes palackot a takaró alá. Egyáltalán nem volt rossz élmény, sőt. Persze mi voltunk a nagyi szeme fényei, sokkal melegebbet csinált mint általában magának, vagy mint a 60-as években, amikor mindennel spórolni kellett.

Nem kell beszarni, az elején nehéz volna, de megszoknánk, aztán az lenne már az alap. Én egyébként csináltam hideg-adaptációt, és meglepő dolgokra képes még az én eltunyult városi informatikus puhos testem is. Ha másra nem volt jó, növelte az önbizalmamat.

Kajára én konzervekkel készülnék, főként olyannal, ami hidegen is fogyasztható. Ugye a legnagyobb probléma, hogy a helyzet elején el is kell bújni. Mert aki nem készült az fosztogatni fog... Ha tüzet rakunk az meg füsttel jár, az meg messziről látszik.

A kaja egyébként a legnagyobb beruházás mind közül, és az a baj vele, hogy vagy megeszed apránként és úgy cseréled, de akkor konzervet kell enned békeidőben, vagy pedig pazarolsz. Nyilván sok befektetett energiával ez a probléma tompítható.

És az elbújás miatt én simán lehet, hogy hiába volna tüzelőm, lehet, hogy nem is raknék tüzet egyáltalán jó sokáig. Mert a füst messziről látszik. Szóval inkább kushadnék. Legjobb talán valami borospince, abban fixen van 10 fok legalább. Ebbe hőszigetelő helységet kell építeni (fából ácsolva, és hőszigeteléssel bevonva alul felül oldalt), és abban vastag takarók alatt szerintem túl lehet élni. Csak meg ne fulladjunk, ne pálinka érlelés közben csináljuk :-)

Konkrétan sátrazni is lehet mínuszokban is (mármint extrém sportként nem a túlélés módjaként javaslom), egy modern jól hőszigetelő házat tényleg kifűtenek a benne lévő emberek, nem kell fűteni a túléléshez. Érdemes ilyen extrém sport felszerelést beszerezni ameddig lehet. Szerintem egy mínuszban sátrazásra tervezett hálózsákban teljesen komfortos lehet egy 12 fokban aludni.

Aztán ha a rablóbandák is elpusztultak, akkor már lehet nyugodtan tüzet rakni és szépen éldegélni.

Én gazdaságot nem építettem eddig, és ahogy kinéz már nem is fogok mielőtt beütne a szar. Azt gondolom, hogy lesznek mások akik túlélnek, és azokhoz becsatlakozok napszámosnak, hogy segítek a munkában, cserébe lemásolom a technikát és kapok a vetőmagból is, meg a csirkékből is. Aztán lassan lesz sajátom is. Földhiány nem lesz, mert addigra már nem maradunk sokan, lesz mit bevetni. Akinek meg lesz gazdasága, annak is szüksége lesz segítségre is, meg neki is jobb lesz ha nincsen egyedül. Ugye ezen a szinten a tisztességes emberek lesznek, és azok tisztességesek is maradnak, együtt lehet majd működni velük. De ez már a hosszú táv, a rövid távú túlélés záloga egyértelműen a tartalékolás és bujkálás lesz.

2021.10.11. 09:52:07

Közben egy idevágó hír:
"Több száz villamosenergia-fogyasztó kapott meglepő módon felmondóleveleket pénteken. A Rheinische Elektrizitäts- und Gasversorgungsgesellschaft a hónap közepétől már nem kívánja ellátni őket."
#greatreset

2021.10.11. 17:38:41

@vodkasprite: kéne a hírnek a második fele is, hogy egy másik szolgáltatóhoz kellene átmenniük, vagy épp csalással vádolják a fogyasztókat... szóval valami el van sumákolva ebből a félhírból.
De persze pánikkeltésre tökéletes.

Mia and Me 2021.10.11. 18:00:55

@KalmanBlog: katasztrófa filmekben aki nincs mozgásban, az meghal...

Ettől függetlenül, nagy leállás es újra indítás esetén pár hét lapulás Belefér.

Egyebkent en is a fosztogatást, káoszt, agressziót tartom a leginkább veszelyesnek es sajnos eselyesnek egy nagy leallas eseten. :(

Az ellen nem tudom hogyan lehetne felkészülni....Attól függ mi lesz a helyzet. Varosban pl egy bérház vagy háztömb jobban felszerelhető és vedhető mint Pesten vagy közelében egy kertes ház.

Magyarországon kis túlzással minden víz iható. Max forralni vagy szűrni kell.
Palackosból a szensavas jobb. A sima bubi mentesekben en nem bizom ha barhol erte több ideig napfény vagy meleg.

Túlélő turazsák, gyógyszerek, elsősegély is fontos szerintem. Plusz a zombie filmekben jobban csere alap mint a konzerv :).

KalmanBlog 2021.10.11. 18:45:17

@Mia and Me: Szerintem nem a filmekből kell kiindulni, mert az élet nagyon nem úgy működik, mint a filmek. Lásd csajozás, ezerszer kifejtettük, hogy teljesen más mint a filmekben. Szerintem ez a kérdés is teljesen más lesz mint a filmekben.

Elsősegély, gyógyszer oké érték lesz, de a sorrend mindenképpen a levgő, víz, kaja és csak utána jön minden más. Az más kérdés, hogy ha valami van elegendő, akkor minden ami utána jön, az feljebb jön az érték skálán.

Vagy mozogni szerintem hülyeség, nem tudod mindenedet magaddal vinni folyamatosan. Még békében is mennyire fárasztó mondjuk egyfolytában utazni. Még úgy is, ha szállodákban alszol és kocsival mész. Minek szivatnád magad ezzel egy eleve szar helyzetben?

@Murometz köztársasági elnök: Épp ezt írtam, hogy a bujkálás az egyik legjobb módszer. Ott legyen a cucc, ahol nem számítanak rá, és akkor talán nem fognak rátalálni. Te hol kutatnál élelmiszer után egy poszt-apokaliptikus környezetben? (benyomom az instinct gombot, és ahol sárgán villog a szürkeárnyalatos kép, ott nyomigálom vadul az F-et :-) Nem gémereknek lásd: www.reddit.com/r/Unity3D/comments/jrer01/how_to_add_hitman_games_like_instinct_to_my_3d/)

Mármint a rossz ember szemével? Először a boltokat törném fel. Ez ha már nem működnek, akkor végső soron talán nem is bűn, ugye poszt apokaliptikus környezetről beszélünk. De azokból hamar elfogy mindent (attól is függ, hogy mennyi idő alatt, hogy mennyi a túlélő ugye).

Aztán keresném a mozgó embereket: akik mozognak, azoknak van mit enniük. Legalábbis volt.

Csak ezek után kezdeném az elhagyott házakat feltörni, mert azért ez elég melós dolog. Mondjuk a kockázata meg kisebb, mint a mozgó embereket kifosztani, az is igaz.

Szóval ki tudja, nehéz ezt kiszámítani, mindenképpen rögtönözni kell majd a helyzetnek megfelelően. Akármi is lesz, szerintem aki készül anyagiakkal, az előrébb lesz. A legrosszabb ami történhet, hogy elveszik a cuccait, és pont ott tart, mint ha nem készült volna egyáltalán.

Deansdale 2021.10.11. 18:58:33

Először is kérném a nagyérdeműt, hogy az apokalipszist az új cikk alatt tervezzétek tovább :)

Másodszor szerintem messze túlbecsülitek az erőszak lehetséges előfordulását, különösen ha lakóteleppel számolunk. A rendőrség, katonaság elméletileg megmarad és működik áramkimaradás esetén is, plusz azért egy lakótelepen az emeletes házak lakásaiban megpróbálni fosztogatni amikor mindenki otthon ül úgyis halva született ötlet. Keresztpánt az ajtóra és a fosztogatók 90%-ától védve vagy... Szóval aki gépágyúkról fantáziál, meg ilyesmi, az szerintem túl sok mad maxet nézett. Nem totál kataklizmára készülünk, "csak" a great resetre, amit minden valószínűség szerint polgárháborúk nélkül akarnak majd levezényelni.

Aki mégis teljesen be van tojva, az már holnap jelentkezzen valami sportlövő- vagy vadászklubba.

Deansdale 2021.10.11. 19:02:53

@Mia and Me: "Egyebkent en is a fosztogatást, káoszt, agressziót tartom a leginkább veszelyesnek es sajnos eselyesnek egy nagy leallas eseten. :("

Ennek idehaza jóval kevesebb az esélye, mint mondjuk Fro-ban. Bár igazából szerintem a great resethez nem terveznek össznépi battle royale-t - két hét áramkimaradástól még nem változik egy nagyváros mészárszékké. Legföljebb ha túl sok a környéken a jogger vagy az iszlamista... :P

2021.10.13. 12:54:14

@Murometz köztársasági elnök: Köszi a pontosítást, így kerek. Most épp én is úgy látom, hogy nagyobb a riogatás, mint a valódi válság (egyelőre).

Ettől függetlenül egy napelemes rendszer felhúzása mindig jó szolgálatot tehet, mert behozza az árát 7-10 év alatt. Az áram meg nem lesz olcsóbb, ahogy elnézem.

Kommentcsárdás 2021.10.13. 14:20:42

@Murometz köztársasági elnök: nem jo abban hinni, hogy nyugaton nem lehet gond, ebbol vannak a legnagyobb pofara esesk. manapsag mindenfele dolog van usaban, euban, benzinhiany, aramkimaradas, boltok lerablasa (igy is meg ugyis). innen mar csak egy kopes a 3. vilag

Kommentcsárdás 2021.10.13. 14:55:24

@Murometz köztársasági elnök: persze igy nagy a kulonbseg, de 2 het aramkimaradas utan london meg parizs java is ugy nezne ki mint a kongo videke. argetnina is nagyot zuhant mikor a komcsik bedontottek, es az nem volt tul reg

Deansdale 2021.10.13. 17:15:52

@Merész Vlagyimir: Köszönöm, hogy helyettem is leírtad :)

Wildhunt 2021.10.16. 22:40:09

@Merész Vlagyimir: Ezt kellene bemásolni minden balos ötletelés alá.
süti beállítások módosítása