"A kormány halálos ítéletet mondott a vályogházakra", olvasom a hírt, és nem tudom hogy sírjak vagy nevessek.
Az intézkedés eleget kíván tenni az EU-s klímatervnek, amelyben 55 százalékos üvegházgázkibocsátás-csökkentés a cél 2030-ra
Aha. És melyik az az építőanyag aminek garantáltan messze a legkisebb a pánikgáz-kibocsátása? Természetesen a vályognak, amit nem kell valahol messze kitermelni, üzemekben gépekkel feldolgozni, formázni, szárítani, égetni, bálázni, csomagolni, ezer kilométereket szállítgatni, építéskor malterozni (amit szintén bányászni, feldolgozni, szállítani kell), és ki tudja még mit ki nem felejtettem. Agyagos sár meg egy kis szalma, és készen vannak a falak - na ezt mostantól a széndioxid miatt tilos, mi meg vegyük komolyan ezt a baromságot, mert a bürokraták azt szeretnék.
A stratégia egyik fő célja, hogy „a magán- és köztulajdonban lévő lakó- és nem lakáscélú épületek nemzeti állománya, felújítás révén, 2050-re nagy energiahatékonyságú és dekarbonizált épületállománnyá válhasson”.
"Dekarbonizált". Az ég szerelmére... Mindegy, erről leírtam a véleményem fentebb. "Energiahatékonyság". Tudomásom szerint a vályog baromira jó hőszigetelő, tehát az energiahatékonysága még úgy is tökéletesen versenyképes, ha a más építőanyagok előállításával kapcsolatos energiafelhasználást nem számoljuk, pedig kellene. S mivel ez az egész melléképületekre is vonatkozik, ki merne ellenem fogadni azügyben, hogy sok melléképület ezután bádogból lesz? ...ami persze, mint tudjuk, elképesztően energiahatékony. Felmerül azonnal, hogy sok melléképületet úgysem kell fűteni/hűteni, tehát a bádog is megfelel, de akkor a vályog miért is nem? Mitől válik a vályog a klímára nézve veszélyesebbé, mint bármilyen más építőanyag? Broáf.
Ez azt jelenti, hogy a jelenlegi épületállomány nagy részének teljes körű megújulása szükséges, úgy, hogy energiaigényük minimális legyen (...)
Tehát a klímavédelem ill. az energiával való spórolás nevében készülünk lebontani és szennyezőbb anyagokból újjáépíteni egy rakás épületet, aminek amúgy semmi baja nincs, vagy relatíve könnyen javítható lenne? Hatszázmilló munkagép felvonulása, ötvenezermilliárd munkaórányi dízelpöfögtetés, gigacsillió ablakon kidobott forint azért, hogy a házaink ne karbonsemleges és semmilyen káros anyagot nem tartalmazó földből, hanem téglából legyenek, mert annak "kisebb az energiaigénye"... Bohócvilág, trallala.
(...) amit szén-dioxid-semleges, megújuló forrásokból kellene fedezni.
Mint a vályog? Ellentétben a téglával, ami nem megújuló, és a modern értelemben vett újrahasznosítása egyáltalán nem megoldott. Persze, bontott téglával még lehet építeni, de amiből már nem, az hulladékká válik és (jobb esetben) szemétlerakókban végzi. A vályogot ha kidobják az árokpartra pár kiadós eső visszaváltoztatja sárrá...
A kormány szerint a vályogházakat „nem javasolt felújítani, mert az értékük (gyakran az elhelyezkedésükből is adódóan) olyan alacsony, hogy a felújítás piaci értéken nem térül meg”.
Ennek mi köze a klímához? Keverjük a szezont a fazonnal? És ha a lebontott vályogház helyére téglából épül új, annak az elhelyezkedése is megváltozik? Vagy értsük úgy, hogy ezzel a rendelettel egyben költözködésre is kényszeríti a kormány a vályogházban élők nagy részét?
Továbbá „a nagy energiafelhasználás mellé gyakran társulnak szerkezeti problémák, és alacsonyabb lakókomfort".
Nem vagyok építőipari szakember, de a fentebb is leírtak alapján egyáltalán nem hiszem, hogy a vályog összességében nagyobb energiafelhasználást jelentene, mint más téglafajták. Oké, tuti van valami szuperblokk, ami olyan hőszigetelő hogy besz*rsz, csakhát az ára az egekben, az előállítása környezetszennyező és sok energiát igényel, plusz a teherautókon hurcolása is szennyezi a légkört... Vissza a startmezőre. Emellett aki jelenleg vályogban él, az általában nem túl gazdag, tehát ha új házat muszáj építenie akkor vagy bontott téglából teszi, vagy a legolcsóbb mezei vacakból, aminek a hőszigetelése fikarcnyival sem jobb a vályogénál. Még visszább a startmezőre.
Arra pedig megkérhetném a kormányt, hogy bízza az emberek lakókomfortját saját magukra, ne akarjon ilyen álarc mögül hazug módon tyúkanyóskodni? És még inkább ne kötelezze az embereket kellemetlenségekre és pénzkidobásra a saját lakókomfortjuk nevében... Irgum-burgum.
A Rosenheimi Épületbiológiai Intézet szerint a vályog gyakorolja a legnagyobb pozitív hatást a lakóklímára: a természetes páraszabályozásnak köszönhetően megelőzi a penészedést, mentes egészségkárosító kemikáliáktól, minimalizálja az elektroszmogot így biztosít nyugodt pihenést lakóinak.
Rögtön nyilvánvalóvá vált, hogy miért kell betiltani.
Az utolsó 100 komment: