Figyelem: ez csak laza ötletelés, fantáziálás egy olyan kritikus vészhelyzetről, amikor hetekig szünetel egy vagy több közműszolgáltatás. Ennek az életmódváltós témához semmilyen közvetlen köze nincs, kéretik nem keverni. Garantáltan becsúszik majd pár elvadult gondolat, ezt mindenki kezelje a helyén.
Alapfeltevés, hogy egy-egy közmű megy ki tartósan, és annak hiányát másokkal esetleg lehet pótolni, áthidalni. Ha több közmű is kiesik, akkor nyilván szűkülnek a lehetőségek. Lakóteleppel számolunk, bár családi házban is hasonló a helyzet, de ott sokminden könnyebb.
A cikkben található linkek csak példák, nem ajánlok sem márkát, sem terméket. Hacsaknem valaki szeretne szponzorálni :)
Víz: 99% valószínűséggel a kormányzat az ivóvizet biztosítaná az embereknek fejadagos formában, így „csak” a tisztálkodás és mosás lenne problémás. Ha valaki nem akarja a kormányzatra bízni a sorsát, akkor raktározzon otthon némi palackozott vizet, esetleg a probléma első jelére azonnal vásároljon be - bár ilyenkor már kicsit más szájízt ad a dolognak, ha a többiek elől happolja el a vizet, amire mindenkinek szüksége van, és a boltnál másokkal verekedni sem feltétlenül szórakoztató. Ilyen esetekben, ha az ember később kap észbe mint mások, esetleg a ballonos vízforgalmazóknál még lehet szerencséje, vagy a maszek szódásoknál, esetleg a pi-vizeseknél, bár ezek valószínűleg inkább megtartanák a készletüket maguknak, úgyhogy a fene tudja. Ügyesebbek a munkahelyről hazavihetik a ballont, ha ott van – erre természetesen kérjenek engedélyt, mert nem csinálunk semmi illegálisat :D De a legjobb előre felkészülni. Ha minden kötél szakad, vagy nagyon prepper valaki, akkor kereshet alternatív vízforrásokat; feltérképezheti a környékbeli forrásokat és kutakat, gyűjthet esővizet, használhat elektromos párátlanítót, és ha vannak még egyéb ötletek azokat várom a kommentek között :) A társasházak belső esőcsatornáit megcsapolni valószínűleg nem lenne egyszerű, de talán nem is lehetetlen, ha közvetlenül a lakás fala mellett futnak. Ha már van precedens vízkimaradásra, vagy nagyon várható, akkor a garázzsal/pincével rendelkezők odatehetnek egy-egy nagyobb tartályt is. Köbméteres IBC műanyagkockák viszonylag olcsón beszerezhetők, de bármi más is megteszi. A természetes forrásoknál valószínűleg kilópéteres sorok lesznek majd, de ha muszáj, akkor ez is szóba jöhet. Lehetnek kevésbé ismert források az ember lakóhelye környékén, ezekről nem árt tudni. Mosáshoz, tisztálkodáshoz gyengébb minőségű víz is jó, ezt vehetjük akár patakból is, bár a lakott területeken futó vizekben én nem bíznék még ilyen felhasználásra sem. Ha arra kerül a sor, nézzünk utána a házi víztisztítás lehetőségeinek, ebbe én itt nem megyek bele. Illetve annyiban mégis, hogy ha rendelkezünk otthon reverz ozmózisos víztisztítóval, akkor a mindenféle használt vizet esetleg újrahasznosíthatjuk, bár ehhez kellhet némi technikai tudás és kreativitás, mert az csak megfelelő víznyomás esetén működik rendesen.
Gáz: A gázt legtöbbünk csak főzéshez használja, azt marhakönnyen lehet pótolni egy hordozható elektromos rezsóval, amit fillérekért vesztegetnek a nagyobb boltokban. Akinek a bojler is arról megy, az szívhatja a fogát, de egy elektromos rezsóval fürdővizet is melegíthet, csak macerás. Ha a fűtés is gáz, akkor elektromos radiátort vagy hordozható klímát is szerezni kell, ezek sem kerülnek feltétlenül vagyonokba. Alternatív megoldásként szóba jöhet a gázpalack, ez akkor nagyon baromi jó, ha az áram is kimarad. Gázpalackkal főzni és fűteni is lehet, csak takarékoskodjunk, vagy szerezzünk be jóelőre tartalékot. Persze a legtöbb gázvezetékes megoldás nem működik palackról, úgyhogy ehhez gázkonvektort és/vagy hordozható gázrózsát, gázzsámolyt is venni kellhet, vagy pedig a megfelelő nyomáscsökkentőt/átalakítót, amikről én laikusként egyelőre csak annyit tudok, hogy létezik ilyesmi. Akinek csak a főzés kérdéses, az próbálkozhat kemping gázfőzővel is, kicsi és praktikus, de nem húzza örökké. (Esetleg érdemes lehet lecsapni rá a boltokban amíg másoknak ez nem jut eszébe.)
Áram: Tartós áramkimaradásnál a legfontosabb azonnal hozzászokni a gondolathoz, hogy a szórakozási lehetőségeink száma megcsappant, mert sokaknál valószínűleg ez lenne a leghúsbavágóbb probléma. Ha nincs TV, számítógép, zene, wifi, mobiltöltő, stb., akkor kénytelenek leszünk valami mással elfoglalni magunkat. Napelemes/szivargyújtós/kézitekerős mobiltöltő mobilnettel esetleg áthidalhatja ezt a problémát, ha a mobilhálózatok működnek, ami országrésznyi áramkimaradások esetén finoman szólva nem garantált. A komolyabb kérdésekre térve, az első automatikus probléma a hűtőgép kiesése. Minden romlandót együnk meg az első napokban, a fagyasztott holmikat is beleértve. Télen mondjuk lehet hűteni az ablakban, de ha nem lehet tudni, hogy mikor fagy és mennyire, az megbonyolítja a kérdést. Világvége esetén pedig problémás lehet bármit is az ablakba tenni :) Világítani lehet mécsessel, vagy egyszerűen kelhetünk-fekhetünk a nappal, mint a régiek. A gond akkor kezdődik, ha árammal fűtünk - ez esetben alapként használhatjuk fűtésre a gáztűzhelyt, vagy szerezhetünk gázkonvektort, amit üzemeltethetünk hálózatról vagy palackról. Áramkimaradás esetére elvileg jó lehet egy generátor, de egyrészt lakótelepi körülmények közé nem való, másrészt az üzemeltetése meglehetősen feltűnő, harmadrészt világvége után még dízelért is kajtatni extra probléma lehet. Ja, és relatíve drága is. Viszont ha tényleg világvége van, akkor egy generátor tekinthető univerzális eszköznek is, mert fűteni is lehet vele... Aki ilyesmiben gondolkodik, az kezdje el gyűjteni a konyhai használt étolajat.
Távfűtés: ez többé-kevésbé már ki lett tárgyalva, és az alapok szinte maguktól értetődnek: elektromos fűtőtest és/vagy gázkonvektor, utóbbi lehetőleg tartalék gázpalackokkal. Ha ezek is kiesnek és palackunk sincs, az első alternatíva egy hordozható kályha, aminek persze a kéményét dugni kell valahová. Társasházakban olykor van kémény a gázbojlerek miatt, arra jó lehet rákötni. (A szóban forgó körülmények között szerintem az lesz az ember legkisebb baja, ha viszonylag gyorsan eltömődik a gázhoz tervezett kémény...) Ahol nincs beépített kémény, ott lehet valamit fabrikálni ami kitömi az ablakrést a kályhacső körül, mondjuk habszivacsból, csak arra figyeljünk, hogy ne olvadjon szét vagy gyulladjon fel. Világvége esetén csak éjszaka tüzeljünk, hogy a füstöt ne lássák, különben sorbaállás lesz az ajtónk előtt tüzelőért :) Kályhában égethetünk szemetet, elsősorban papírhulladékot, szórólapot – könyvet, ruhát, bútort és ajtókeretet csak végszükség esetén. Ha lehet diszkréten fát gyűjteni a környéken, annál jobb. Ha szorul a hurok, szét lehet nézni otthon, hogy mi éghető: étolaj, pia, sebbenzin, tudja az ördög kinél mi kallódik. Aki nem akar utazni a járművével, az abból is kiszedheti az üzemanyagot, de a szomszédéból ne, mert mint már említettük, csak semmi illegális. Aki készül a világvégére, az kannába tankolhat benzint vagy dízelt fűtési céllal, amíg még van ilyesmi a kutakon - dízel esetén praktikus lehet egy olajradiátor. Ha ilyenünk nincs, és már az utolsó szalmaszálakkal fűtünk, nem árt eszkábálni egy mini fűtőtestet a csenevész fűtőérték maximalizálására, ami azért jobb mint a semmi, mert nem hagyja a mini tüzünk hőjét gyorsan felszállni a plafonra, ahol az rögvest távozna is. Emellett nem árt hőszigetelést improvizálni belülről a falakra és az ablakokra.
Multi hit kombó: ha nagyszabású áramkimaradás van és ezért leállnak más szolgáltatások is, akkor van igazi ünnep :) Sok újdonságot itt már nem lehet mondani, csak annyit, hogy a gázpalack ez esetben életmentő és aranyat ér. A szomszéd ne tudjon róla, ha nekünk van ilyen… Nem teljesen lehetetlen fűtés és főzés mellett még áramot is termelni vele, de ahhoz már bele kell mélyedni a témába, amatőröknek nem való. Pl. egy sterling-motor beszerzése az egyszeri emberek számára fölösleges túlzásnak tűnhet, csak megveszekedett preppereknek ajánlható. Mondjuk elméletileg használható hőkülönbségből áramtermelésre éppúgy, mint árammal fűtésre/hűtésre, de a hatásfoka gyenge és a használata körülményes.
Egyebek: ez itt a deja vu, akarom mondani az elvadult fantáziálás és szabad asszociáció tere. Aki nagyon vicces, beszerezhet vagy kreálhat egy lakóautót/lakókocsit a megfelelő kemping-felszerelésekkel, amik akksiról prímán elüzemelnek egy darabig. Egy garázsban állva elektromosan kifűthető, jól elrejtett, és persze a mobilitás is jól jöhet adott esetben. Ha nem lesz világvége, akkor meg lehet benne olcsón nyaralni :) Napelemet szerezzünk hozzá, és ügyeljünk hogy a krízishelyzet előtt minden részegység legyen megfelelően feltöltve, karbantartva… Áramtermelésre esetleg használható valamilyen jármű beépített generátora, de ezen filózni kell egy kört, ami most nálam nem aktuális. Jó technikai érzékkel rendelkezők eltöprenghetnek, hogy álló helyzetű járművel járó motorral hogyan lehet praktikusan akksit tölteni, és egyáltalán érdemes-e.
Lapzárta után: gázpalackhoz nem csak mobil hősugárzót, de spéci lámpát is lehet venni!
Az utolsó 100 komment: