Már azt is furcsálltam, mikor Obama megkapta a Nobel békedíjat, hiszen csak akkor "avatták be", még nem is csinált semmit. Háborút pedig azóta sem szüntetett meg egyet sem, tehát teljesen érdemtelen volt a díjra.
Aztán láttam azt, hogy idén 3 nő kapta a Nobel békedíjat. Ne értsenek félre, semmi bajom azzal ha egy nő bármilyen díjat kap. Nekem azzal van bajom, hogy ez egy politikai döntés volt - mármint hogy idén kifejezetten nőknek osztják, ráadásul olyan munkáért, amit "a nők jogaiért" végeztek. Mindennek semmi köze sem Nobelhez, sem a békéhez. Mi értelme van a díjnak, ha nem azért ítélik oda, amit valaki ténylegesen tett a békéért, hanem aktuálpolitikai (polkorrekt?) alapon annak, aki éppen szimpatikus?
Ellen Johnson-Sirleaf Afrika első, demokratikusan megválasztott női elnöke. "(...) erősítette a nők helyzetét a nyugat-afrikai országban”
Leymah Gbowee „nemzetiségtől és vallástól függetlenül mozgósította a nőket a libériai polgárháború lezárása és a parlamenti választásokon való részvétel érdekében”
Tavakkul Karman (...) vezető szerepet játszott Jemenben a nők jogaiért (...) folytatott küzdelemben.
A bizottság reményét fejezte ki, hogy a döntés „hozzájárul ahhoz, hogy véget érjen a nők elnyomása, és ráébreszt arra, hogy a nők milyen nagyszerű lehetőséget jelenthetnek a demokrácia és a béke szempontjából”.
Miért nem hoznak létre új Nobel-díjat "feminizmus" kategóriában? Az idei békedíj jó lesz precedensnek.
Hab a tortán az index cikke: Magyar csillagászok évekkel előzték meg az idei fizikai Nobel-díjasokat
Egy magyar kutatócsoport már a kilencvenes évek első felében ugyanarra az eredményre jutott, mint 1998-ban az idén Nobel-díjat kapott tudósok. Paál György, Holba Ágnes, Horváth István és Lukács Béla évekkel a szupernóva-megfigyelésekből levont kozmológiai következtetések előtt publikálták szinte azonos eredményeiket.
Eddig 3 komment érkezett
- 1. Vasgerinc
2011. 10. 14. 11:25Én is olvastam ezt a csillagászos cikket, de nem olvastam benne egyértelműen arra utaló jelet, hogy olyanra kaptak volna Nobel-díjat, amit korábban publikáltak.
A cikkben csak egy bizonyos vizsgálatot említenek, hogy ugyanazok lettek az eredmények, túl kevés az információ, ahhoz hogy láthassuk mégis mire használták, hogyan jöttek erre rá, stb. A publikálók biztosa rögtön rá tudnának mutatni arra, hogy miért van így, én egy kis túlzásba vitt nagymagyarságot érzek a cikkben. - 2. Abszolút Igazság
2011. 10. 14. 12:41Látom, már a Nobel-díjas szakma is kezd elnőiesedni... :-)
- 3. Abszolút Igazság
2011. 10. 15. 9:23Talán az a gond, hogy míg a tudományos eredményeknél objektíven megítélhető és többé-kevésbé közmegegyezés tárgya, hogy ki alkotott valóban nagy jelentőségűt, addig a béke-Nobel - de még az irodalmi is - sokszor aktuálpolitikai célokat szolgál.
Utolsó kommentek